Księgowość

7 sposobów na zbudowanie pewności siebie lidera

Zajmowanie pozycji lidera może onieśmielać. Możesz nie mieć poczucia, że posiadasz umiejętności niezbędne do kierowania zespołem, a to powstrzymuje Cię przed byciem liderem w Twojej organizacji. Przygotowanie do roli przywódcy zaczyna się od jednego ważnego kroku: zbudowania pewności siebie w zakresie przywództwa.

Budowanie pewności siebie w zakresie przywództwa stanowi podstawę do odniesienia sukcesu. Niezależnie od wielkości zespołu lub firmy, osoby, którym przewodzisz, będą odzwierciedlać Twoje działania i postawę. Wchodząc na stanowisko kierownicze z przekonaniem, że jesteś przygotowany do spełnienia i przekroczenia potrzeb tego stanowiska, pomaga osiągnąć wyższy poziom sukcesu zarówno osobistego, jak i zespołu.

Jeśli nie jesteś całkowicie pewny swoich umiejętności przywódczych, nie jesteś sam! Wielu doskonałych liderów zmagało się z tym uczuciem na początku swojej kariery.

Zanim wskoczysz na stanowisko kierownicze, te siedem wskazówek pomoże Ci zbudować pewność siebie w zakresie przywództwa, tak abyś mógł zacząć działać już pierwszego dnia.

1. Dowiedz się o przywództwie

Czytaj książki, słuchaj podcastów, weź kurs i studiuj style przywództwa. Wyposaż się w wiedzę na temat ram przywództwa, narzędzi i umiejętności potrzebnych do bycia skutecznym liderem. Im więcej wiesz o przywództwie, tym pewniej będziesz się czuł na stanowisku kierowniczym.

2. Śledź swoje osiągnięcia

Śledzenie udanych projektów, wypowiedzi na spotkaniach czy skomplikowanych wyzwań, które udało Ci się pokonać, może wzmocnić Twoją pewność siebie. Nawet notowanie pozytywnych informacji zwrotnych, które otrzymujesz w ciągu dnia pracy może być pomocne. Chcesz stworzyć zapis swoich sukcesów, niezależnie od tego, czy są one duże czy małe, aby przypomnieć sobie, że jesteś w stanie osiągnąć sukces.

Artykuły takie jak ten, prosto do Twojej skrzynki pocztowejDołącz

do naszego newslettera, aby uzyskać najnowsze trendy w księgowości, pomysły, wiadomości i technologie dostarczane bezpośrednio na Twój adres e-mail.Wpisz adres e-mail * Wpiszadres e-mailZapisz
się

3. Buduj swoją sieć

Budowanie silnej sieci liderów wewnątrz i na zewnątrz zawodu księgowego pomaga na kilka sposobów.

Po pierwsze, Twoja sieć może pomóc Ci w kontynuowaniu nauki. Chociaż książki i kursy dają solidne podstawy, nie ma nic lepszego niż wysłuchanie tych, którzy już wcześniej byli na Twoim miejscu.

Po drugie, sieć liderów może zapewnić Ci system wsparcia, gdy wchodzisz w rolę lidera. Mogą pomóc ci zbudować pewność siebie w zakresie przywództwa, przypominając ci, że nie jesteś jedynym, który był na twoim miejscu lub czuł się w określony sposób.

4. Wyjdź ze swojej strefy komfortu

Częścią budowania pewności siebie jest uczenie się, jak radzić sobie w sytuacjach, gdy wszystko nie idzie zgodnie z planem lub gdy czujesz się niewygodnie. Najlepszym sposobem na zbudowanie pewności siebie w nieoczekiwanych sytuacjach jest postawienie się w sytuacji, w której może dojść do nieoczekiwanego zdarzenia.

Jeśli wiesz, że wystąpienia publiczne są poza Twoją strefą komfortu, spróbuj zapisać się do lokalnej grupy Toastmasters. Jeśli nie czujesz się komfortowo, spotykając nowych ludzi, zacznij regularnie uczęszczać na spotkania networkingowe, aby przezwyciężyć ten dyskomfort.

Wykraczaj poza swoją strefę komfortu i buduj swoją pewność siebie w nieoczekiwanych lub przerażających sytuacjach, a poczujesz się znacznie pewniej, wskakując do roli lidera.

5. Ćwicz podejmowanie decyzji

Pewny siebie lider nie waha się podejmować decyzji, ale może to być trudne, jeśli nie jesteś pewien swoich zdolności przywódczych. Zacznij podejmować małe decyzje - gdzie pójść na obiad z grupą lub który film obejrzeć. Wykorzystaj impet tych małych decyzji, aby zacząć podejmować bardziej znaczące decyzje i przenieść je do swojego życia zawodowego. Decyduj o kierunku projektu lub o tym, jak najlepiej zoptymalizować system. Podejmowanie decyzji podniesie Twoją pewność siebie w zakresie przywództwa.

6. Rozwijaj zdrowy sposób myślenia o błędach

Nie da się tego uniknąć: Błędy będą się zdarzać. Będąc na stanowisku kierowniczym, będziesz musiał zarządzać skutkami błędów popełnionych przez Ciebie i Twój zespół. Zanim obejmiesz stanowisko kierownicze, musisz wypracować zdrowy sposób myślenia o błędach, dzięki czemu będziesz bardziej elastyczny i będziesz w stanie zamienić te błędy w lekcje. Pewność siebie to świadomość, że błędy są częścią procesu i pogodzenie się z tym.

7. Poćwicz

Jeśli jesteś szczególnie zdenerwowany tym, jak to wygląda w roli lidera, istnieje wiele możliwości, aby ćwiczyć przed podjęciem pozycji lidera. Poszukaj lokalnych możliwości wolontariatu, które pozwolą Ci poprowadzić zespół. Ligi sportowe, organizacje non-profit i inne organizacje wolontariackie mają możliwości w tym zakresie. Organizuj, planuj i organizuj zajęcia dla swojej grupy przyjaciół. Istnieje wiele możliwości, aby ćwiczyć prowadzenie, zanim wskoczysz w to profesjonalnie.

Zaangażowanie się w te siedem działań może pomóc Ci zbudować pewność siebie w zakresie przywództwa. Po zdobyciu tej pewności, przejście do roli profesjonalnego lidera będzie łatwiejsze.

Ten artykuł pierwotnie pojawił się na stronie internetowej Boomer Consulting. Można go znaleźć tutaj.


Zobacz również