Księgowość

Jak przyciągnąć i zatrzymać najlepsze talenty księgowe

W związku z niedawną eksplozją pracy zdalnej spowodowaną pandemią COVID-19, wykwalifikowani księgowi mają więcej możliwości niż kiedykolwiek wcześniej. Praca zdalna umożliwia organizacjom wykorzystanie talentów z całego kraju. Poszerzyło to pulę kandydatów i zwiększyło konkurencję rynkową o największe talenty. Dzięki temu wysoko wykwalifikowani kandydaci mogą zapewnić sobie wyższe wynagrodzenie i bardziej atrakcyjne pakiety świadczeń na większych rynkach, bez konieczności opuszczania swojego rodzinnego kraju.

Jak Twoja firma może konkurować? Poniższe wskazówki mogą okazać się pomocne.

Zapewnij możliwości pracy na zasadzie freelancingu opartego na projektach

Od lat firmy CPA uważają zatrudnianie i utrzymywanie pracowników za jedno ze swoich największych wyzwań. Tworzenie stanowisk opartych na kontraktach może pomóc firmom sprostać tym wyzwaniom, zapewniając kandydatom, którzy nie chcą podjąć pracy w pełnym wymiarze godzin - być może ze względu na zobowiązania rodzinne lub chęć zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym - elastyczność, której pragną.

Rozwój "gig economy" zlikwidował wszelkie postrzegane piętno związane ze stanowiskami tymczasowymi, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi dla doświadczonych specjalistów. Takie rozwiązania mogą również zapewnić kandydatom możliwość rozwoju zawodowego i poszerzenia umiejętności poprzez pracę nad różnymi projektami i w różnych branżach.

Istnieją nawet organizacje specjalizujące się w łączeniu utalentowanych freelancerów CPA z firmami, które ich potrzebują, dzięki czemu możesz skorzystać z wysoko wykwalifikowanych talentów w razie potrzeby.

Zapisz się na

nasz BEZPŁATNY biuletyn e-mailowyNie

przegap naszych najlepszych treści.Wpisz adres e-mail * Wpiszadres e-mailZapisz
się

Stwórz hybrydowe miejsce pracy

W ciągu ostatniego roku wielu pracowników przekonało się do idei pracy w domu. W rzeczywistości, według sondażu Gallupa, tylko jeden na czterech pracowników zdalnych chce wrócić do biura po zakończeniu pandemii. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których dobrze jest pracować w biurze lub spotykać się twarzą w twarz ze współpracownikami i klientami. Hybrydowe środowisko pracy może zapewnić to, co najlepsze z obu światów.

Hybrydowe miejsce pracy łączy pracę zdalną z pracą w biurze, dając pracownikom swobodę i autonomię w decydowaniu o tym, kiedy i gdzie pracują. Taka elastyczność jest kluczem do przyciągnięcia i zatrzymania najbardziej utalentowanych pracowników.

Zastanawiając się, jak przywrócić pracowników do biura, pomyśl o tym, jak, kiedy i gdzie ludzie będą pracować. Nie musisz być organizacją zdalną, ale zapewnienie elastyczności i nastawienie na cyfryzację sprawi, że Twoja firma stanie się bardziej atrakcyjna dla szerokiego grona utalentowanych specjalistów.

Wykorzystaj swoje sieci

Twoje sieci kontaktów to nie tylko LinkedIn, Facebook, Instagram i inne platformy społecznościowe. Choć media społecznościowe mogą być świetnym źródłem informacji, inne sieci, które mogą wspomóc Twoje wysiłki rekrutacyjne, to m.in:

 • Programy poleceń pracowniczych
 • . Nikt nie zna Twojej organizacji lepiej niż ludzie, którzy w niej pracują. Program poleceń pracowniczych pozwala znaleźć największe talenty, jednocześnie motywując pracowników.
 • Centra karier uczelni wyższych
 • . Budowanie relacji ze szkołami wyższymi i uniwersytetami w danej społeczności, a nawet poza jej obszarem geograficznym, to świetny sposób na pozyskanie nowych talentów. Wyjdź poza tradycyjne instytucje publiczne i prywatne i zwróć się do Historically Black Colleges and Universities, Community Colleges, Women's Colleges lub Tribal Colleges.
 • Stowarzyszenia
 • . Wiele uczelni posiada stowarzyszenia absolwentów, do których można się zwrócić w celu przeprowadzenia rekrutacji, ale także stowarzyszenia absolwentów bractw i stowarzyszeń zawodowych, które również mogą zapewnić kontakty. Można również zwrócić się do stowarzyszeń branżowych, takich jak American Accounting Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Księgowych) i National Association of Black Accountants (Krajowe Stowarzyszenie Czarnych Księgowych).
 • Grupy społeczne
. Czy Twoi pracownicy należą do lokalnych grup, takich jak Toastmasters, Young Business Professionals lub lokalna Izba Handlowa? Mogą one stanowić doskonałe źródło informacji dla potencjalnych kandydatów do pracy.

Wiele z tych sieci organizuje wirtualne spotkania z powodu pandemii, więc może to być łatwy sposób na połączenie obecnych pracowników z różnymi sieciami, dając im nowe możliwości nauki i rozwoju, jednocześnie poszerzając Twoją sieć i zwiększając pulę kandydatów.

Zapewnij wewnętrzne możliwości i doceniaj największe talenty

Pieniądze i pakiety wynagrodzeń to priorytety dla większości nowych i obecnych pracowników, ale to tylko część układanki, jaką jest zatrudnianie i zatrzymywanie pracowników. Ludzie mają również pasję do pracy, którą wykonują i do pomagania klientom.

Jeśli nie masz kultury, która wspiera możliwości uczenia się i rozwoju oraz docenia największe talenty od poziomu kierownictwa, zawsze będziesz mieć trudności z dotrzymaniem kroku konkurencji.

 • Zapewnij jasne oczekiwania i ścieżki kariery
 • . Nie oznacza to, że wszyscy mają być partnerami. Oznacza to po prostu, że pracownicy muszą wiedzieć, jakie opcje kariery są dostępne w organizacji i na jakim etapie znajdują się w ramach tych ścieżek. Jeśli chcą pewnego dnia zostać partnerem, jak to wygląda? Co trzeba zrobić? Jeśli ktoś nie chce zostać partnerem, czy może zostać konsultantem lub podążać inną ścieżką? Pracownicy, którzy czują się zagubieni na swojej ścieżce kariery, nie będą czuli się spełnieni i w końcu opuszczą firmę.
 • Doskonal swoje talenty
 • . Rozwijaj swoje talenty, aby obsadzić stanowiska, które będą dostępne za rok do pięciu lat. Jakie role pomogą w rozwoju firmy? Zidentyfikowanie mocnych stron pracowników i powierzenie im odpowiednich ról pomoże im się rozwijać.
 • Chroń swoje talenty
 • . Czy w Twojej firmie są gwiazdy rocka, do których wszyscy zwracają się o wszystko? Chroń swoich najlepszych pracowników, wprowadzając procesy, które ograniczą ich osobiste preferencje i wyrównają obciążenie pracą. Pomoże to zapobiec wypaleniu zawodowemu.
 • Zapewnij uznanie
 • . Premie za wyniki zawsze są świetnym motywatorem, ale równie ważne jest wyrażanie uznania w czasie rzeczywistym. Stwórz system "wykrzykiwania". Na przykład: "Brawa dla Sue; poświęciła 10 minut, aby pokazać mi, jak poprawnie załadować dokument do portalu". Uznanie musi być częścią Twojej ogólnej kultury.
 • Promuj od wewnątrz
. Awans nie zawsze musi oznaczać "wspinanie się po szczeblach korporacyjnej drabiny". Awanse mogą być bardzo ważne, jeśli chodzi o stanowiska, ale pracownicy mogą być również chętni do przyjęcia na siebie nowych obowiązków, poprowadzenia nowego projektu lub przejęcia odpowiedzialności za inicjatywę firmy.

Aby zatrudnić i zatrzymać największe talenty, trzeba naprawdę słuchać i być w kontakcie z tym, czego chcą pracownicy. Jednymi z głównych powodów, dla których pracownicy odchodzą z pracy, są brak uznania, brak wyzwań w pełnionych rolach i brak ogólnego zaangażowania.

Skup się na całościowym obrazie sytuacji, obejmującym uznanie, kontakty, wynagrodzenie i benefity, elastyczność, kulturę i zaangażowanie. Rekrutacja nowych talentów jest kosztowna i czasochłonna, dlatego zadbaj o to, aby docenić i zatrzymać talenty, które już posiadasz.


Zobacz również