Księgowość

Milenials dzieli się swoimi doświadczeniami z rozmów kwalifikacyjnych

Mówi się, że dzięki świetnemu CV można dostać się na rozmowę kwalifikacyjną, a dzięki udanej rozmowie można dostać ofertę. Rzeczywiście, rozmowa kwalifikacyjna to ważna umiejętność. Polega ona nie tylko na jasnym wyrażaniu siebie, ale także na komunikacji z rozmówcą. Jako obecny student studiów magisterskich miałem kilka doświadczeń związanych z rozmowami kwalifikacyjnymi. W tych doświadczeniach są błędy i małe błyszczące punkty, którymi chciałbym się teraz z Wami podzielić.

Poznaj samego siebie

Mniej więcej dwa lata temu odbyłam telefoniczną rozmowę kwalifikacyjną z dużą lokalną firmą księgową w sprawie stażu w dziedzinie podatków. Ponieważ była to moja pierwsza formalna rozmowa kwalifikacyjna, wykonałam dużo pracy domowej. Sprawdziłam możliwe pytania i przygotowałam odpowiedzi, a także zapoznałam się z historią firmy. W trakcie przygotowań bardzo przydała mi się strona WikiJob.

Przygotowania zajęły mi cały dzień. Mimo to, gdy rozpoczęła się rozmowa, głos wciąż mi się trząsł. "Opowiedz mi o sobie w ciągu jednej minuty. Podaj mi przykład siebie jako lidera zespołu". Odpowiedziałem na te pytania bez wahania, ponieważ miałem je już zapisane w moim cheat sheet. Następnie prowadzący rozmowę zapytał: "Dlaczego chciałby Pan/Pani dołączyć do naszej firmy? Udzieliłem dwutorowej odpowiedzi na to pytanie, powołując się zarówno na korzyści zawodowe, jak i na społeczną odpowiedzialność firmy. Wyglądało na to, że była zadowolona z moich dotychczasowych osiągnięć.

"Świetnie, a teraz opowiedz mi o jednej ze swoich największych słabości". Nie spodziewałem się tego pytania, choć wyraźnie pamiętałem, że znajdowało się ono na liście pytań, którą ściągnąłem z Internetu. Niestety, nie przygotowałem się do niego. "Err... I am a ..." To nie jest łatwe pytanie, ponieważ te słabości mogą uniemożliwić osobie przeprowadzającej wywiad zatrudnienie mnie. Po długiej przerwie zdecydowałem się powiedzieć to, co przyszło mi do głowy jako pierwsze: "Jestem osobą szybką. Kiedy coś nie jest zrobione na czas, martwię się i staram się to skończyć jak najszybciej".

Fail. Kiedy skończyłem to zdanie, zdałem sobie sprawę, że straciłem tę szansę. Możesz nie dostać pracy, nawet jeśli udzielisz wielu doskonałych odpowiedzi, ale z pewnością możesz ją zepsuć jedną słabą odpowiedzią. Po tej rozmowie odbyłem rozmowę z moim doradcą zawodowym. Powiedziała: "Potraktuj te pytania poważnie i dobrze przygotuj się do każdego z nich, choćby po to, abyś znał siebie jako osobę prowadzącą rozmowę. Wciąż możesz spotkać się z pytaniami, których wcześniej się nie spodziewałeś. Nie przejmuj się tym; postaraj się przedstawić te odpowiedzi, które już znasz, aby udowodnić, że jesteś osobą, której szukają".

Zarejestruj się za darmo, aby kontynuować czytanie

Jest to w 100% bezpłatne i zapewnia nieograniczony dostęp do najnowszych wiadomości księgowych, porad i spostrzeżeń każdego dnia. Oprócz dostępu do tego wyjątkowego artykułu, możesz:


Blokada treści, ikona zaznaczenia


Przeglądać wszystkie treści
AccountingWEBBlokada
treści
, ikona zaznaczenia


Komentować artykułyDostęp do

treści terazRejestracjaMasz już

konto? Zaloguj się tutaj

Zobacz również