Księgowość

Zarabiaj więcej na swoich projektach porządkowania ksiąg rachunkowych

Wyobraź sobie, że Twój zespół sprawnie i bez zakłóceń realizuje projekty porządkowania ksiąg. Po zakończeniu procesu wdrażania w firmie, Twój dedykowany księgowy z łatwością przechodzi od jednego projektu do następnego, bez żadnych nieoczekiwanych niespodzianek.

Ten scenariusz może stać się rzeczywistością w Twojej praktyce księgowej. Twój proces wdrażania ma potencjał, aby ostatecznie wyeliminować bóle głowy związane z czyszczeniem. Jeśli tylko masz na to ochotę, droga już istnieje.

Zmodyfikuj wstępne konsultacje

Tradycyjnie, księgowi szybko przeglądają księgi podczas pierwszej konsultacji. Przejrzenie zapisów księgowych daje wgląd w zakres projektu.

Szybki przegląd ma jednak pewną wadę. W rzeczywistości lepiej nie dokonywać przeglądu ksiąg podczas wstępnej konsultacji. Zdaję sobie sprawę, że jest to zerwanie z tradycją. Choć jest to skuteczny sposób na pozyskanie nowego klienta, przyczynia się do powstawania kosztownych pułapek.

Ponieważ czas jest cenny, zoptymalizujmy wstępną konsultację. Zadawaj świetne pytania, które pozwolą Ci dowiedzieć się więcej o działalności klienta. Dowiedz się, dlaczego zdecydowała się na spotkanie z Tobą i co jest dla niej ważne. Podczas tego wstępnego spotkania zdecydujesz, czy ta osoba będzie dobrze pasować do Twojej praktyki księgowej.

Zapisz się

na nasz BEZPŁATNY biuletyn e-mailowyNie

przegap naszych najlepszych treści.Wpisz adres e-mail * Wpiszadres e-mailZapisz
się

Jeśli tak, to omów kolejne kroki. W tym momencie proponujesz płatny przegląd diagnostyczny książek.

Typowy szybki i nieco powierzchowny przegląd nie pozwala w pełni ocenić zakresu projektu. Natomiast płatny przegląd diagnostyczny pozwala dokładnie określić zakres projektu. Dokładna ocena przynosi korzyści zarówno Tobie, jak i Twojemu klientowi.

Zapisz się na

nasz BEZPŁATNY biuletyn e-mailowyNie

przegap naszych najlepszych treści.Wpisz adres e-mail * Wpiszadres e-mailZapisz

się

Proste projekty porządkowania ksiąg stają się skomplikowane

Zbyt szybki przegląd ksiąg powoduje ból głowy. Nagle proste porządki zamieniają się w złożone, czasochłonne wyzwanie. Serce się kraje, gdy uświadamiasz sobie, że projekt wymaga więcej czasu, niż początkowo szacowałeś.

Co teraz zrobisz? Masz dwie możliwości.

 1. Porozmawiaj z nowym klientem:
 2. Wyjaśnij, co odkryłeś, gdy zagłębiłeś się w książki. Następnie omów, w jaki sposób nowe odkrycia wpływają na wzrost ceny.
 3. Dotrzymać umowy:
Postanawiasz dokończyć sprzątanie za uzgodnioną stawkę. Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że dodatkowy czas zmniejsza Twoje zyski. Może zwróci Ci się to, gdy zaczniesz prowadzić miesięczne księgi.

Nie jest to idealny sposób na rozpoczęcie współpracy z nowym klientem.

Zapłać za przeglądanie książek. A potem bądź cierpliwy!

Zasługujesz na pełne wynagrodzenie za swoją pracę. Zamiast częściowo polegać na ocenie książek przez klienta, samemu opracuj pełny zakres projektu. Następnie zaplanuj czas na przejrzenie książek na własnych warunkach.

Przy okazji, płatna recenzja ma swoją wartość. Oferowanie jej jako samodzielnego produktu ma ukryte zalety.

 1. Niskie ryzyko:
 2. To sposób na współpracę między Tobą a Twoim klientem, która jest obarczona niskim ryzykiem. Jeśli nie jest to rozwiązanie odpowiednie dla obu stron, klientka przechodzi dalej z pełnym raportem dotyczącym jej zapisów księgowych.
 3. Dochód:
 4. Otrzymujesz zapłatę za pracę, którą wcześniej oddałeś za darmo.
 5. Dokładność:
 6. Po opracowaniu pełnego zakresu projektu możesz spokojnie wycenić czyszczenie.
 7. Spotkanie z klientem:
 8. Podczas tego drugiego spotkania z klientem omawiasz swoje ustalenia, cenę projektu i przeglądasz umowę o dzieło.
 9. Doradca:
Spotkanie podsumowujące podnosi Twoją wartość. Jesteś teraz postrzegany jako doradca, a nie technik.

Dzięki temu procesowi unikasz dwóch problemów.

Jeśli zdasz sobie sprawę, że klient nie jest idealny, nie proponuj mu sprzątania. Po prostu przekaż swój raport diagnostyczny. Następnie ktoś inny może skorzystać z Twoich uwag, aby uaktualnić księgi.

Dzięki płatnemu przeglądowi diagnostycznemu nie musisz już lekceważyć zakresu projektów związanych z czyszczeniem ksiąg. Na początku może to wymagać więcej czasu. Jak w przypadku każdej powtarzającej się czynności, efektywność wzrasta w miarę kontynuowania procesu wdrażania.

Rozważ rezygnację z godziny rozliczeniowej

Godzina rozliczeniowa jest powoli wycofywana na rzecz wyceny według wartości. Dzięki tej strategii klienci płacą za wartość dostarczoną przez Ciebie, a nie za ilość poświęconego czasu. W końcu, jeśli wykonanie projektu zajmuje Ci dwie godziny, podczas gdy innemu księgowemu wykonanie tej samej pracy zajmuje cztery godziny, nie powinieneś otrzymywać o połowę mniejszej zapłaty.

Klienci zatrudniają Cię dla dokładnych, aktualnych danych finansowych, a nie dla czasu, który poświęcasz na porządkowanie ksiąg. Nie należy więc zaniżać stawek, opierając się na czasie.

Zacznij zdobywać wiedzę na temat wartości, jaką oferujesz. Następnie odpowiednio wyceniaj swoje usługi księgowe. Ten krytyczny krok pozwoli oddzielić opłaty od czasu.

Eliminuj klientów wymagających dużych nakładów, którzy przynoszą niewielkie zyski

Nie próbuj pracować z każdym. Niektórzy ludzie nie pasują idealnie do Twojej praktyki księgowej. Mówiąc wprost, pewien typ klientów przysparza problemów Tobie i Twojej firmie.

Tacy klienci nie są warci opłat, które Ci płacą - nawet jeśli są Twoimi największymi klientami. Praca z takimi klientami wiąże się z wysokimi kosztami. Ponieważ ich odejście jest nieprzyjemne, w końcu pracujesz z nimi dłużej, niż byś chciał.

Załóżmy, że porządkujesz księgi nowego klienta. W trakcie projektu uświadamiasz sobie, że ten nowy klient jest bardzo wymagający. Być może nie reaguje szybko na Twoje prośby o dostęp do danych lub wyczerpuje Twoją energię. Z doświadczenia wiesz, że nieidealni klienci są źródłem frustracji i obniżają Twoje zyski.

Kiedy spowalniasz proces wprowadzania klienta do firmy, wybierasz tych, którzy staną się klientami długoterminowymi. Wybierz najlepszych klientów. Następnie zachwyć swoich obecnych klientów, przekraczając ich oczekiwania.

Wdrożenie wyceny wartości już dziś

Jak już wspomnieliśmy, przegląd diagnostyczny ujawnia zakres projektu czyszczenia ksiąg rachunkowych. Ten pierwszy krok w procesie przyjmowania klienta do firmy pozwala na dokładny audyt ksiąg. Na podstawie przeglądu zalecasz, co jest konieczne, aby uaktualnić finanse klienta.

Teraz nadszedł czas na współpracę z klientami, którzy cenią sobie Twoje usługi i chętnie płacą za Twoje usługi. Przejmij odpowiedzialność za swoją praktykę księgową. Teraz nadszedł czas, aby wycenić swoje usługi i wyeliminować klientów, którzy mają wysokie koszty utrzymania i niskie zyski. W ten sposób stworzysz warunki do rozwoju swojej praktyki, nie powodując wypalenia zawodowego. Już dziś skorzystaj z BEZPŁATNYCH ZASOBÓW, aby przyspieszyć rozwój swojej praktyki.Zobacz również